Jaką szklarnię wybrać do ogrodu? Podpowiadamy!
Szklarnia jest bardzo ważnym elementem wyposażenia Twojego ogrodu, który pozwoli na zabezpieczenie roślin przed nadmiernym wiatrem i przemoknięciem, a jednocześnie pozwoli im swobodnie zimować na dworze. To dobry wybór również w przypadku roślin sezonowych, które latem potrzebują przede wszystkim cieplarnianych warunków. Jaką szklarnię zakupić? Wybór jest naprawdę imponujący!
Poliwęglan czy folia?
Wysokiej jakości akcesoria do uprawy roślin, czyli na przykład szklarnie, pozwalają zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu i tym samym jeszcze pełniej czerpać ze swojej ogrodniczej pasji. Szklarnia powinna zapewniać odpowiednią wytrzymałość na warunki atmosferyczne i tu najlepiej sprawdzają się szklarnie z poliwęglanu. To przezroczyste tworzywo sztuczne przypominające szkło, ale zapewniające bezpieczeństwo przebywania wewnątrz takiego „domku”. Szklarnie poliwęglanowe są sporym wydatkiem, ale służą doskonale przez wiele lat i świetnie się prezentują na działce. Tunele foliowe lub szklarnie półkowe z lekkim stelażem pokrytym folią to tańsza alternatywa zapewniająca roślinom odpowiednie warunki do wzrostu, ale nieco bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Jeśli marzysz o ogrodzie z prawdziwego zdarzenia i masz wyznaczone stałe miejsce na szklarnię – postaw na poliwęglan. Jeśli zaś szukasz czegoś o lekkiej, łatwej do składania konstrukcji umożliwiającej ewentualne przeniesienie w bardziej nasłonecznione miejsce – lepszym wyborem będzie lekki tunel z folii.
Szklarnia półkowa czy klasyczna?
W sprzedaży do wyboru są specjalne akcesoria do kwiatów doniczkowych, czyli szklarnie półkowe, które idealnie nadają się do wystawiania roślin ciepłolubnych latem na maksymalnie nasłonecznione miejsce. Takie szklarnie posiadają wbudowane wygodne półki, które pozwalają jak najlepiej wykorzystać całe dostępne w nich miejsce. Mają postać szaf lub domków z regałami i są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Innym rodzajem są tunele lub mini szklarnie, które służą do uprawy roślin w gruncie – mają one odkrytą „podłogę” i nie posiadają półek, co umożliwia rozrost wysokich roślin, takich jak na przykład pomidory.
Jaki rozmiar szklarni wybrać?
Rozmiar swojej nowej szklarni najlepiej dopasować do własnych, indywidualnych warunków ogródkowych. Możesz na przykład skusić się na niewielką wersję półkową przypominającą szafę, aby tuż przy domu trzymać w jak najlepszych warunkach swoje rośliny doniczkowe i zioła, a w ogrodzie mieć wielki tunel foliowy na pomidory. Dostępne są szklarnie narożne, o półokrągłym lub dwuspadowym dachu, prostokątne, wysokie i niskie, pokryte folią przezroczystą lub zieloną – zapobiegającą przepuszczaniu nadmiernych ilości promieni UV, lepszą dla roślin wrażliwych na nie. Tak naprawdę rodzaj, kształt i wielkość szklarni będą zależeć od tego, co planujesz hodować. Przemyśl więc dobrze ten zakup! W razie wątpliwości skontaktuj się ze sprzedawcą – on z pewnością podpowie Ci, który rodzaj pokrycie będzie najlepszy dla sposobu uprawy, który preferujesz w swoim ogrodzie.