Czym jest mulczowanie trawy

Pokos stanowi doskonałą i niezastąpioną pożywkę dla trawnika. Szczególnie dużo pokosu można zebrać w okresach, gdy pogoda jest wilgotna i ciepła, ponieważ trawa wzrasta wtedy szybciej i intensywniej. Jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych na pozostałościach po koszeniu jest z całą pewnością mulczowanie.

Czym tak właściwie jest mulczowanie?
Najprościej rzecz ujmując, jest to zmiękczenie pokosu za pomocą kosiarki. Taka papka stanowi doskonale odżywczą mieszankę wspierającą wzrost młodej trawy. Dodatkową zaletą mulczowania jest z całą pewnością fakt, że stanowi ono swoisty hołd ku modnej i potrzebnej ekologii.
Pokos stanowi znaczącą część odpadów często spotykanych w ogrodzie. Z tego też powodu wielu ogrodników ma zagwozdkę co do tego, jak spożytkować ściętą trawę. Ma ona wiele zastosowań, ale tym, z którego można pozyskać najlepsze efekty jest z całą pewnością nawóz. Nada się zarówno pod rabaty z kwiatami, jak i – co zresztą zostało już wspomniane – pod świeżo rosnącą, zieloną darń. Ściętą trawę można także wrzucić do pojemnika z odpadami biodegradowalnymi.

Jakie korzyści niesie za sobą zabieg mulczowania?
Pierwszą istotną zaletą płynącą z prawidłowo przeprowadzonego zabiegu mulczowania jest z całą pewnością zapobieganie erozji gleby. Po drugie, jest to znaczące ograniczenie parowania wody, tak cennej dla trawy. Pokos stanowi bowiem doskonałą warstwę izolacyjną. Trzecią niezmiernie ważną zaletą jest fakt spowalniania wzrostu niechcianych i często nielubianych chwastów, które jak wiadomo zabierają ważne składniki i wodę roślinom. Ważną kwestią, jakiej nie wolno pominąć jest fakt, że zbyt częste mulczowanie może doprowadzić do sytuacji, w której na powierzchni darni zauważalna stanie się obecność tak zwanego filcu, który nie jest szczególnie estetyczny.

Zasady prawidłowego mulczowania 
Należy z całą pewnością pozbyć się starych, gnijących liści czy gałęzi poprzez dokładne wygrabienie. Warto zadbać, aby pokos był pocięty możliwie jak najdrobniej, niemalże na papkę. Trawa z pokosu powinna być sucha, co ułatwi mulczowanie. Ostatnią kwestią, o jakiej warto wspomnieć jest to, aby zachowywać regularność. Zapobiegnie to powstawaniu kwiatostanów, które w pokosie nie są mile widziane.

Reasumując, mulczowanie to popularny i bardzo przydatny w każdym ogrodzie zabieg. Pozwala odżywiać trawnik domowym kompostem, utrudnia wzrost szkodliwym chwastom oraz zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody. Trawa karmiona pokosem z całą pewnością odwdzięczy się doskonałym stanem, żywym, zielonym kolorem oraz zauważalną gęstością.

 

2 thoughts on “Czym jest mulczowanie trawy”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *