Informacje o klasyfikacji pomieszczeń czystych
Wraz z rozwojem technologii wzrasta zapotrzebowanie na pomieszczenia czyste. Pomieszczenia czyste to obszary o kontrolowanym środowisku, w których można wytwarzać produkty bez obecności jakichkolwiek mikroorganizmów lub innych zanieczyszczeń.
Znaczenie pomieszczeń czystych
To wprowadzenie pomoże zrozumieć, czym są pomieszczenia czyste i jakie są ich znaczenie w branży.
Klasyfikacja pomieszczeń czystych to proces istotny przy operacji tworzenia produktu wolnego od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.
Proces ten jest ważny dla firm farmaceutycznych, producentów urządzeń medycznych i producentów żywności.
Ponieważ klasyfikacja pomieszczeń czystych może być kosztowna, firmy szukają sposobów na obniżenie kosztów i czasu potrzebnego do stworzenia 'czystego’ produktu.
Klasyfikacja pomieszczeń czystych to procedura mająca na celu zapewnienie, że wytwarzany produkt jest bezpieczny dla ludzi. Proces ten obejmuje testowanie produktu w kontrolowanym środowisku, a następnie powtarzanie procesu, aż spełni on wszystkie wymogi bezpieczeństwa.
Wykorzystanie pomieszczeń czystych znacznie wzrosło w ostatnich latach, zwłaszcza wraz z pojawieniem się nowych technologii, takich jak nanotechnologia i biologia syntetyczna.
Zapotrzebowanie na pomieszczenia czyste wynika nie tylko z tych nowych technologii, ale także z globalizacji.
Istnieją różne rodzaje pomieszczeń czystych, w tym klasa 100, klasa 10k, klasa 5k i klasa 3k. Są określane przez normę ISO 14644-1.
Niuanse klasyfikacji pomieszczeń czystych
Klasyfikacja pomieszczeń czystych to proces projektowania i wytwarzania produktów wolnych od wszelkich zanieczyszczeń biologicznych, chemicznych lub fizycznych. W tym celu produkt musi być zaprojektowany i wyprodukowany w taki sposób, aby można go było wielokrotnie badać pod kątem zanieczyszczenia w sterylnym środowisku.
Firmy takie jak Apple wykorzystywały pomieszczenia czyste do opracowywania swoich produktów. Firmowe pomieszczenie czyste jest jednym z najnowocześniejszych na świecie, z własnym nawiewem, systemem wentylacji oraz płuczkami azotowymi usuwającymi z powietrza wszelkie zanieczyszczenia.
Cleanroom to kontrolowane środowisko, które można podzielić na dwie części: obszar roboczy i obszar produkcyjny. Aby mieć pewność, że produkty są wytwarzane w czystym pomieszczeniu, należy przestrzegać ścisłych procedur i musi istnieć pełna segregacja między obszarami. Waże jest określenie najlepszych praktyk w zakresie klasyfikacji pomieszczeń czystych i ich skuteczności.
Jest to ważny element w produkcji produktów o wysokiej wartości, takich jak farmaceutyki, urządzenia medyczne, elektronika i przemysł lotniczy.
Proces klasyfikacji pomieszczeń czystych składa się z trzech głównych etapów:
Krok 1: Przegląd planu projektowania i produkcji – w celu ustalenia, czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia, które mogłyby wpłynąć na jakość i bezpieczeństwo;
Krok 2: Klasyfikacja projektu na podstawie poziomu ryzyka – określenie stopnia ryzyka dla każdego obszaru;
Krok 3: Wdrażanie środków ograniczających ryzyko.