Spinki do mankietów – mała rzecz o wielkim znaczeniu

Obecnie spinki do mankietów razem z krawatem lub muszką stają się nieodłącznym elementem męskiej mody oficjalnej. Choć trzeba przyznać, że wielu mężczyzn wciąż ma problem z dopasowaniem wszystkich dodatków tak, by razem tworzyły spójną całość. Dziś zatem przedstawimy, jak dobrać spinki do mankietów.

Kilka słów historii

Zdobienie mankietów ma swój początek w XVI wieku. Wtedy jednak mężczyźni sięgali po specjalne wstążki, które nie przeszkadzały w codziennej pracy. Pierwszych wzmianek o spinkach można szukać dopiero w XVIII wieku u zamożniejszych obywateli. A dopiero w XIX wieku upowszechniły się i stały się osiągalne dla zwykłych ludzi.

Jeśli chcielibyśmy zobaczyć pierwsze spinki do mankietów, możemy je obejrzeć w wielu polskich muzeach.

Jak wyglądają spinki do mankietów?

Warto wiedzieć, jak zbudowane są spinki do mankietów, bo może się to przydać nie tylko w chwili jej zakładania. Jest to bowiem elegancki dodatek do męskiej stylizacji i choć przeważnie nie wyróżnia się, to często budzi ciekawość. Może zrobić wrażenie na innych osobach i chętnie podpytają o ten element.

Budowa spinek jest stosunkowo prosta. Na górze znajduje się tarcza ozdobna, w której umieszcza się kamień szlachetny lub wzór. Pod tarczą znajdziemy słupek, który przechodzi przez mankiet. Spinka kończy się przełącznikiem – jest odpowiedzialny za to, by spinka nie spadła i trzymała się na miejscu.

Jak dobrać spinki do mankietów?

Podczas wyboru spinek należy zwrócić uwagę na dwie kwestie: okazję oraz stylizację. Warto zadbać o to, by ten element został dostosowany do tych kwestii. Dzięki temu wybierzemy odpowiedni model.

Kolejną sprawą jest koszula. Nie każda nadaje się do noszenia spinek. Konieczne jest, by posiadała usztywnione mankiety z otworami na spinki. Najlepiej sprawdzają się tutaj koszule francuskie i włoskie, do których pasują klasyczne spinki.

W przypadku smokingu i fraku tym bardziej nie można pominąć spinek. Mankiet powinien wtedy wystawać na ok. 2 cm. Dzięki temu spinki będą widoczne dla gości. Jednocześnie nie można pozwolić, by rękaw za bardzo wystawa poza mankiet marynarki.

Kiedy warto zakładać spinki?

Wbrew pozorom nie do każdej okazji będą pasować spinki do mankietów. Oczywiście, najlepiej sprawdzają się podczas oficjalnych wydarzeń, jak ślub, przyjęcie, wyjście do opery, komunia itp. Podczas takich wydarzeń warto jednak wybrać tez tematyczne spinki, które jednocześnie będą dosyć eleganckie.

Jednak spinki nie nadają się na co dzień, gdyż są po prostu niewygodne. Łatwo można je zgubić. A szkoda by było stracić tak cenny element garderoby.

Podsumowanie

Gdy chcemy wybrać odpowiednie spinki do mankietów, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę okazję oraz całą swoją stylizację. Warto też zwróci uwagę na kolor innych dodatków, by spinki dobrze z nimi współgrały.

W modzie nie jest dozwolone mieszanie ze sobą srebra, złota i miedzy, gdyż wygląda to dosyć nieprofesjonalnie i psuje ogólny, końcowy wygląd. O wiele lepiej zdecydować się na jeden konkretny kolor i się go trzymać.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *