Rezonans magnetyczny – na czym polega i czy jest bezpieczny?

Dziś współczesna medycyna daje możliwość wykonania bardzo dokładnych badań obrazowych, które pozwalają na szybkie zdiagnozowanie wielu problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest badanie rezonansem magnetycznym. Dlatego warto wiedzieć, na czym ono polega i czym jest bezpieczne. Czym zatem jest badanie rezonansem magnetycznym?

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

Przede wszystkim zacząć trzeba od tego, że badanie rezonansem magnetycznym jest bezinwazyjne i bezbolesne. Poza tym jest to badanie niezwykle precyzyjne. Dzięki badaniu z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego możliwe jest znalezienie nawet najmniejszych zmian i patologi w ośrodkowym układzie nerwowym i w tkankach miękkich. W przeciwieństwie do badań rentgenowskich rezonans magnetyczny nie emituje żadnego szkodliwego promieniowania. Urządzenie wykorzystuje fale radiowe oraz pole magnetyczne, które są bezpieczne dla organizmu człowieka. Efektem badania jest powstanie obrazu badanych tkanek, co pozwala na postawienie odpowiedniej diagnozy.

Jak długo trwa badanie rezonansem magnetycznym?

Czas trwania uzależniony jest w dużej mierze od jego zakresu. Najczęściej badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Przez cały ten czas pacjent musi pozostawać bezruchu. To ważne, ponieważ każdy ruch w trakcie badania może wywołać zaburzenia w uzyskiwanych obrazach, a to z kolei może wpłynąć na ostateczny wynik badania. Obrazowanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego przeprowadza się w sekwencjach. Każda z nich trwa ok. 10 minut. Aby uzyskać precyzyjny obraz, konieczne jest wykonanie przynajmniej kilku takich sekwencji. Jak jednak wspomniano, badanie nie trwa długo, bo maksymalnie kilkanaście minut.

Czy badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne?

Rezonans magnetyczny co całkowicie bezpieczne padanie. Jak jednak podkreślają medycy z Centrum Medycznego Rezonanslodz.pl – rezonans magnetyczny Łódź, w jego trakcie pacjent może jednak odczuwać pewien dyskomfort. Przede wszystkim mowa tu o przebywaniu w dość ciasnej przestrzeni. Zdarza się, że taka sytuacja może wywołać u pacjenta niepokój. Lekarze zawsze jednak zapewniają pacjent najwyższy komfort. Poza tym urządzenie wyposażone jest w mikrofon, dzięki któremu możliwa jest komunikacja pacjenta z lekarzem. Pacjent ma także możliwość skorzystania ze specjalnych słuchawek, dzięki którym nie będzie słyszał dźwięków wydawanych przez urządzenie. Wszystko to sprawia, że pacjent w trakcie badania czuje się komfortowo i bezpiecznie.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *