Czy warto zamieszkać w Szczecinie?

Szczecin to miasto posiadające wiele zalet i wyróżniające się na tle innych zarówno rozbudowaną aglomeracją, jak i pięknymi krajobrazami. Strategiczne położone blisko granicy z Niemcami oraz morza i Zalewu Szczecińskiego wpływa na turystykę i gospodarkę w regionie. Sprawdź, dlaczego warto zamieszkać w tym mieście.

Bliskość Niemiec i morza

Szczecin wyróżnia się świetną lokalizacją. Od morza dzieli go zaledwie 65 km, a w jego bezpośrednim zasięgu znajduje się kilka miejscowości wypoczynkowych. Dzięki bliskiej odległości do Niemiec i świetnemu połączeniu z Berlinem Szczecin zapewnia wiele możliwości turystycznych oraz biznesowych.

Tereny zielone

Szczecin obfituje w liczne tereny rekreacyjne. Lasy (do których możesz dojechać nawet tramwajem), jeziora i parki sprawiają, że miasto to zapewnia wiele godnych uwagi miejsc do odpoczynku. Zieleń wpływa też na lepszą jakość powietrza w mieście, co z kolei jest bardzo korzystne dla zdrowia mieszkańców. Ponadto w Szczecinie nie uświadczysz wielu fabryk i tych segmentów gospodarki, które w największym stopniu szkodzą ekosystemowi. To wszystko przekłada się na bardzo dobre samopoczucie i stwarza znakomite warunki do życia i wychowywania dzieci.

Dobre miejsce do prowadzenia biznesu

Statystyki pokazują, że mieszkańcy Szczecina, w porównaniu z mieszkańcami innych miast w Polsce, żyją na wysokim poziomie. Ich średnie zarobki są wysokie, co wpływa na komfort życia, a także świadczy o tym, że miejscowość ta jest bardzo dobrym miejscem do prowadzenia biznesu. Bezrobocie kształtuje się na niskim, wynoszącym około 6% poziomie, co dowodzi, że w Szczecinie pracy nie brakuje. Miasto wyróżnia się też dużym odsetkiem osób prowadzących działalność gospodarczą.

Dobrze zarządzane instytucje

Szczecin, obok Poznania, zajął pierwsze miejsce w rankingu oceniającym sprawność działania instytucji miejskich wśród największych miast w Polsce. Pomimo względnie niewysokich wydatków na instytucje i administrację, środki te są wydawane w mądry i rozsądny sposób. Szczecin jest przyjazny zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Czas oczekiwania na wpisy do rejestru działalności gospodarczej jest krótki, urzędy są czynne w takich godzinach, które pozwalają załatwić ważne sprawy nawet bardzo zapracowanym klientom, a sami urzędnicy służą pomocą w załatwieniu formalności. Ponadto wiele spraw urzędowych można załatwić przez Internet.

Bogata oferta mieszkaniowa

Liczne zalety sprawiają, że Szczecin jest z pewnością miastem, które warto rozważyć jako swoje „miejsce na ziemi”. Znajdziesz w nim wiele ciekawych propozycji mieszkaniowych, z których wiele oferuje rynek pierwotny Szczecin jest pod tym względem bardzo interesujący – deweloperzy budują nowe osiedla mieszkaniowe, które zapewniają nie tylko łatwy i szybki dojazd do centrum, ale jednocześnie bliskość terenów zielonych, które są idealne do odpoczynku. Atutem tego miasta są też ceny, które są statystycznie znacznie niższe niż koszty mieszkań w innych dużych metropoliach, takich jak Wrocław, Kraków, Gdańsk czy Warszawa.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *