Jak długo trwa sprawa rozwodowa?

Nic w tym dziwnego, że większość osób, które się rozwodzą, zmierza do tego, by przeprowadzić cały proces możliwie jak najszybciej. W końcu nikt nie chce, aby po podjęciu decyzji o rozstaniu, ta często nieprzyjemna, pełna nerwów i negatywnych emocji sprawa przeciągała się w nieskończoność. Ile trwa rozwód? Odpowiedź na to pytanie zależy od szeregu czynników, a komplikacje związane nawet z jednym z nich mogą wydłużyć postępowanie o kilka miesięcy. Wyjaśniamy, od czego zależy czas trwania rozwodu i ile może mniej więcej wynosić.

Adwokat rozwody Wrocław – ile trwają postępowanie bez orzekania o winie?

W procesach rozwodowych wiele zależy od tego, czy małżonkowie są ze sobą skłóceni, co prowadzi do zaciętej walki o każdą możliwą kwestię. Długość całego postępowania, w którym sąd nie orzeka o winie, będzie z reguły krótsza, niż sprawa wymagająca udowodnienia winy jednej ze stron. Na czas trwania procesu wpływają również problemy z ustaleniem sprawowania władzy rodzicielskiej, podziałem majątku oraz określeniem zasadności i wysokości alimentów.

Ile może trwać rozwód bez orzekania o winie? To najkrótsza procedura, która często kończy się już po jednej rozprawie, trwającej nie dłużej niż godzinę. Niejeden doświadczony adwokat we Wrocławiu powie, że całe postępowanie może zająć około 3 miesiące. Tyle właśnie zajmuje ustalenie terminu rozprawy, choć warto pamiętać, że czas ten jest uzależniony od lokalizacji sądu, liczby spraw do niego wpływających oraz liczby dostępnych sędziów.

Rozwód bez orzekania o winie może być najkrócej trwającym rozwiązaniem z kilku powodów. Przede wszystkim, w takiej sprawie małżonkowie zwykle doszli do porozumienia we wszystkich ważnych kwestiach. Nie chcą rozstrzygać, kto jest winny rozpadowi małżeństwa, nie muszą walczyć o władzę rodzicielską i o wysokość alimentów.

Adwokat we Wrocławiu – co wpływa na czas trwania rozwodu z orzekaniem o winie?

W cierpliwość trzeba się uzbroić, gdy prowadzone jest postępowanie z orzekaniem o winie. To proces, w którym małżonkowie nie doszli do porozumienia, chcą walczyć np. o opiekę nad dziećmi i wymagają, aby to sąd rozstrzygnął, kto odpowiada za rozkład pożycia małżeńskiego. Taka procedura musi uwzględniać m.in. zebranie dowodów oraz przesłuchanie świadków, co oczywiście wydłuża jej czas trwania.

Największy wpływ na wydłużenie czasu trwania procesu rozwodowego zwykle mają wspomniani świadkowie. Ich usprawiedliwiona nieobecność na rozprawie wymaga wyznaczenia nowego terminu przesłuchania, co może prowadzić do tego, że rozwód potrwa nawet kilkanaście miesięcy. Sąd musi mieć również czas na zapoznanie się z wszystkimi przedstawionymi dowodami, które mogą wymagać kontaktu z innymi instytucjami. Wreszcie – jeśli rozprawa dotyczy małoletnich dzieci, niekiedy wymagane jest uzyskanie opinii odpowiednich biegłych, wskazujących komu powinna zostać przyznana opieka rodzicielska. Wszystkie te czynniki sprawiają, że rozwód z orzekaniem o winie może trwać nawet 2-3 lata.

Postępowanie rozwodowe – jak skrócić czas trwania całego procesu?

By uniknąć niepotrzebnych opóźnień w postępowaniu, na pewno potrzebny będzie dobry adwokat Rozwody Wrocław bywają skomplikowane i wiążą się z wieloma formalnościami. Doświadczony specjalista podpowie np. jak przygotować pozew, by uniknąć błędów. Ważne będzie również przemyślane dobieranie świadków oraz dowodów. Warto pamiętać o tym, że w sprawach rozwodowych najczęściej ważniejsza jest jakość niż ilość.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *