Nowoczesne narzędzie do zarządzania umową leasingu

Liczba zawieranych przez mniejsze, średnie i większe przedsiębiorstwa umów leasingowych nieustannie rośnie, ponieważ jest to znacznie bardziej atrakcyjna forma finansowania niż kredyt inwestycyjny. Ze względu na duże zróżnicowanie metodologii fakturowania i nieujednolicony format umów leasingowych zarządzanie tymi procesami nie należy do najłatwiejszych zadań. Można do tego oczywiście zatrudnić dodatkowych specjalistów lub skorzystać z usług profesjonalnych firm leasingowych, ale obydwa te rozwiązania w dłuższej perspektywie czasowej nie rozwiązują problemu. Zdecydowanie lepszą alternatywą jest odpowiednie oprogramowanie do zarządzania umowami leasingu i księgowania. Jakie zalety ma aplikacja zgodna z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej? Czym są standardy MSSF 16 i IFRS 16? W poniższym artykule podpowiemy też, dlaczego opłaca się zainwestować w nowoczesne narzędzia do zarządzania umowami leasingu.

Czym są dokładnie standardy MSSF 16?

Wraz z początkiem 2019 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (ang. International Accounting Standards Board – IASB) wprowadziła w życie nowy standard międzynarodowej rachunkowości. Regulacje te w Polsce znane są jako MSSF 16 (Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej), ale za granicą dużo bardziej rozpoznawalnym skrótem jest IFRS 16 (ang. International Financial Reporting Standards). Standardy MSSF 16 precyzują przede wszystkim to, co wchodzi w zakres regulacji leasingowych. Przed 2019 roku leasing podzielić można było na  operacyjny i finansowy, ale wraz z wprowadzeniem IFRS 16 zmieniły się zasady księgowania. Ujednolicony model MSSF 16 rozróżnia leasing od innych usług na podstawie fizycznej kontroli nad powierzonym sprzętem. Innymi słowy, IFRS 16 za element aktywów przedsiębiorstwa uznaje nie rzecz fizyczną, ale uprawnienia do użytkowania jej w określonym umową terminie.

Jakie zalety ma nowoczesna aplikacja zgodna z MSSF 16 i IFRS 16?

Profesjonalne oprogramowanie do zarządzania umowami leasingu pozwala usprawnić wszystkie procesy związane z księgowaniem i fakturowaniem leasingu. Narzędzia zgodne ze standardami MSSF 16 ułatwiają monitorowanie całej dokumentacji od momentu powstania do chwili wygaśnięcia umów, a ponadto są one w stanie także zapewnić większe bezpieczeństwo przetwarzania wrażliwych informacji. Dostępne w chmurze albo lokalnie aplikacje cenione są także ze względu na możliwości szybkiego generowania raportów, rzetelnego analizowania danych w różnych przekrojach oraz elastycznego modelowania scenariuszy. Dzięki integracji z innymi systemami (np. ERP lub CPM) oprogramowanie tego rodzaju doskonale sprawdza się we wszystkich rodzajach przedsiębiorstw niezależnie od branży i skali biznesu. Nowoczesne aplikacje do zarządzania umowami leasingowymi są w stanie zredukować liczbę błędów związanych z manualnym przetwarzaniem danych oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia nadużyć ze strony mniej uczciwych kontrahentów lub pracowników. Taką aplikacją jest między innymi ILA16- Incube Lease Accounting & Contract Managment- zbudowana na platformie IBM Planning Analytics.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *