Czy router ma wpływ na szybkość Internetu?

W dzisiejszych czasach coraz bardziej zależy nam na szybkim Internecie. Dzięki niemu możemy oglądać filmy w wysokiej jakości z serwisów streamingowych, uczestniczyć w rozgrywkach gier sieciowych czy błyskawicznie pobierać potrzebne pliki. Zdarza się jednak, że nawet po podpisaniu umowy na dostarczanie szybkiego Internetu, jego prędkość jest wyraźnie niższa od deklarowanej. Czy winny może być nieodpowiedni router? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Jak działa router?

Routery to urządzenia sieciowe, które na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zyskały dużą popularność, w zasadzie całkowicie wypierając modemy. Te ostatnie pozwalały na podłączenie sieci internetowej do komputera. Jednego komputera. Przewaga routerów wynika z faktu, że mogą przekazywać dane z sieci niezależnie do kilku różnych urządzeń. Przeważnie wykorzystują do tego bezprzewodową technologię Wi-Fi, dzięki czemu można korzystać z Internetu także na urządzeniach mobilnych, jak laptopy, tablety czy smartfony. Ilość urządzeń, z których korzysta się w jednym gospodarstwie domowym, stale rośnie. Dziś do Internetu podłącza się także telewizor, sprzęt AGD albo sterowniki do ustawiania temperatury. Wszystko to może obsłużyć jedno urządzenie podłączone bezpośrednio do sieci, jakim jest router. Takie rozwiązanie bywa jednak zawodne.

Z czego wynikają problemy z routerem?

Powodów, dlaczego router nie zapewnia takiej prędkości, jaka widnieje na umowie, może być wiele. Przede wszystkim trzeba tu wskazać wszelkiego rodzaju zakłócenia, powodowane przez inne sieci Wi-Fi lub Bluetooth, telefony komórkowe, kuchenki mikrofalowe oraz wszelkiego rodzaju sprzęty elektroniczne. Nie można wykluczyć też tego, że router jest źle skonfigurowany lub po prostu jego technologia jest przestarzała. Znaczenie ma również odległość użytkownika Internetu od urządzenia sieciowego, a dodatkową przeszkodę dla sygnału stanowią znajdujące się na jego drodze ściany. Problem może stanowić ponadto korzystanie ze zbyt wielu urządzeń naraz. Na wiele z tych przyczyn nie mamy wpływu i nie jest możliwe ich rozwiązanie we własnym zakresie. To jednak nie znaczy, że musimy zapomnieć o szybkim Internecie.

Jak urządzenia sieciowe mogą poprawić prędkość Internetu?

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w działaniu routera, który otrzymaliśmy po podpisaniu umowy, warto w pierwszej kolejności zwrócić się do usługodawcy i zapytać go o możliwość wymiany urządzenia na nowszy model. Możemy też sami kupić taki sprzęt. Najlepiej celować w routery obsługujące dwa zakresy częstotliwości – 2,4 GHz oraz 5 GHz. Powinno to rozwiązać problem z nakładającymi się sygnałami routerów znajdujących się w jednym bloku mieszkalnym. Warto dodać, że o ile maksymalne prędkości przy częstotliwości 2,4 GHz wynoszą około 80 Mb/s, to w przypadku 5 GHz wartość ta wzrasta aż do 750 Mb/s. Ta pierwsza jednak lepiej pokonuje fizyczne przeszkody i jest kompatybilna także ze starszymi urządzeniami. Jeżeli wymiana routera z jakiegoś powodu nie jest możliwa lub nie przyniosła spodziewanych efektów, warto rozważyć zakup tzw. wzmacniacza sygnału. W sklepie internetowym Hanzo znajdziesz szeroki wybór urządzeń sieciowych.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *