Jak przygotować się do założenia instalacji fotowoltaicznej?
Wymierne oszczędności, jakie zapewnia własna domowa elektrownia słoneczna, skłaniają coraz większe grono konsumentów do inwestowania w fotowoltaikę. Chcąc stworzyć wydajną i odpowiednio dopasowaną do własnych potrzeb instalację, która pozwoli obniżyć rachunki za energię, warto dokładnie przygotować się do realizacji takiego przedsięwzięcia. O czym należy pamiętać, decydując się na montaż paneli PV na nowym, jak i istniejącym budynku?
Projekt instalacji fotowoltaicznej w nowym domu
Inwestorzy, którzy dopiero planują budowę domu, znajdują się w komfortowej sytuacji – mogą opracować wszystkie niezbędne rozwiązania konstrukcyjne od zera. Dzięki temu projekt instalacji fotowoltaicznej będzie można w pełni dopasować do własnych potrzeb oraz specyfiki budynku.
Jeśli już przed budową domu wiemy, że będzie on zasilany prądem z paneli słonecznych, możemy wybrać działkę o odpowiednim stopniu nasłonecznienia. Należy unikać gruntów, które otaczają wysokie drzewa lub zabudowania, mogące zacieniać projektowaną instalację. Równie istotne jest usytuowanie obiektu na działce – dom powinien być umiejscowiony w taki sposób, aby połać dachowa, na której zainstalowane będą ogniwa, skierowana była na południe.
Sama konstrukcja dachu pod przydomową instalację PV powinna być prosta – preferowane rozwiązania to dach dwuspadowy lub płaski. W tym drugim przypadku konieczny może okazać się specjalny stelaż, który zapewni odpowiedni kąt oparcia instalacji. W sytuacji, gdy większość dachu pokryta będzie panelami, inwestowanie w drogie i efektowne pokrycia, takie jak dachówka ceramiczna, może okazać się nieopłacalne. O wiele lepiej postawić na tańsze, a przy tym lepiej przystosowane do montażu systemów PV blachy trapezowe lub gonty bitumiczne.
Projekty instalacji fotowoltaicznych dla istniejących budynków
Nieco inaczej do instalacji fotowoltaiki w domu muszą przygotować się właściciele już użytkowanych obiektów. W tego rodzaju budynkach kluczowe jest sprawdzenie stanu technicznego, w jakim znajduje się konstrukcja dachowa. Należy pamiętać, że waga pojedynczych modułów PV często przekracza 20 kg, co przy instalacjach o standardowych mocach, może generować dodatkowe obciążenie rzędu kilkuset kilogramów. Jeśli to konieczne, należy wzmocnić więźbę dachową, wymieniając zmurszałe lub spróchniałe elementy.
Podobnie należy postąpić w przypadku uszkodzonego lub skorodowanego pokrycia. Projekt instalacji fotowoltaicznej w istniejącym budynku musi również uwzględniać otoczenie domu – jeśli w okolicy znajdują się wysokie drzewa lub zabudowania, uzysk mocy może okazać się znacznie niższy od zakładanego. Inną istotną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego miejsca na montaż inwertera fotowoltaicznego. Falownik powinien znajdować się możliwie jak najbliżej paneli, a miejsce jego instalacji musi być zacienione, odpowiednio chłodne i dobrze wentylowane.
Instalacja fotowoltaiczna dla domu – to się opłaca!
Montaż domowej elektrowni słonecznej to nie tylko niższe koszty utrzymania budynku. Odpowiednio dobrany projekt instalacji fotowoltaicznej, który przygotują dla Ciebie m.in. specjaliści z firmy Termofol, pozwoli całkowicie uniezależnić się od dostaw prądu z sieci oraz rosnących cen energii. To również doskonałe rozwiązanie, jeśli zamierzasz ogrzewać dom pompą ciepła lub ogrzewaniem elektrycznym. Własna instalacja PV zwiększy także wartość obiektu – warto o tym pamiętać, planując budowę domu w celach inwestycyjnych.