Jak sprawdzić przyszłego najemcę?

Wiele osób obawia się wynajmu własnego mieszkania czy lokalu usługowego. Dlaczego? Blokuje je strach przed nierentownym najemcą, który nagle przestanie płacić czynsz i nie sposób będzie go eksmitować. Można temu zaradzić! Kluczowa jest odpowiednia umowa, ale nie tylko… Przed odstąpieniem komuś nieruchomości należy zweryfikować informacje podane przez potencjalnego najemcę. Jak to zrobić? Sprawdź! Weryfikacja najemcy powinna przebiegać wieloetapowo. Ważne jest, aby zadawać odpowiednie pytania, ale też uzyskać na piśmie dane osobowe niezbędne do stworzenia umowy. Przed najmem można też poprosić o list polecający od właściciela mieszkania, które aktualnie wynajmuje ta osoba. Standardem jest też przedstawienie zaświadczenia z pracy najemcy/najemczyni o jego zarobkach oraz umowy o pracę, aby sprawdzić, na jaki okres jest on/ona zatrudniony/-a. Jeśli będziesz mieć wątpliwości, można sprawdzić aktywność takiej osoby w Internecie – wiele mówi to o jej stylu życia i pozwala zweryfikować uzyskane dotąd wiadomości.

Rozmowa to podstawa

Pierwszym stadium weryfikacji najemcy jest zadawanie szczegółowych pytań. Uzyskane odpowiedzi pozwolą Ci dokonać selekcji i wybrać osobę czy rodzinę, która potencjalnie najbardziej odpowiada Twoim wyobrażeniom. O co pytać? Podczas pierwszych rozmów telefonicznych dowiedz się, gdzie osoba ta mieszka aktualnie i czy też wynajmuje mieszkanie. Jeśli korzysta z cudzego lokalu, dopytaj, dlaczego zmienia miejsce zamieszkania, jak długo tam przebywała i czy przekaże namiary na dotychczasowego wynajmującego. Podczas spotkania w mieszkaniu możesz zadać drugi raz te same pytania i sprawdzić, czy odpowiedzi będą spójne. Dowiedz się też, gdzie taka osoba pracuje, jakie ma inne wydatki (np. kredyty), na jak długo planuje wynająć Twoje mieszkanie itp.

Czarno na białym – dokumenty

Gdy znajdziesz już najemcę, który odpowiada Twoim oczekiwaniom, poproś go o wypełnienie kwestionariusza danych osobowych. Są one niezbędne do stworzenia umowy najmu, ale Tobie dają też ogląd, z kim tak naprawdę rozmawiasz. Podczas wypisywania tych danych, możesz poprosić o okazanie dokumentu tożsamości i porównanie informacji z formularza. Wielu najemców prosi też o przedstawienie dokumentu potwierdzającego fakt zatrudnienia i zarobków. Może to być pismo z zakładu pracy, umowa o pracę czy tzw. pasek wypłaty lub potwierdzenie przelewów od pracodawcy. W razie wątpliwości i przy zgodzie potencjalnego najemcy można też prosić o zaświadczenie o niekaralności i z KRS.

Zabezpieczenie kaucją

Kolejnym sposobem weryfikacji najemcy, a właściwie jego zdolności finansowych, jest pobranie odpowiednio wysokiej kaucji. Jeśli osoba zainteresowana Twoim mieszkaniem negocjuje wysokość tego zabezpieczenia lub proponuje jego rozłożenie na raty, niech zapali Ci się czerwona lampka w głowie. Czynsz i rachunki w mieszkaniach na wynajem są obecnie dużym kosztem – porównywalnym z ratą kredytu hipotecznego. Jeśli kogoś nie stać na proponowane przez Ciebie opłaty, sytuacja z pewnością nie zmieni się na jego korzyść w najbliższej przyszłości.

Weryfikacja najemcy to proces niezbędny przed najmem lokalu, ale też czasochłonny. Z NAMI możesz zapomnieć o żmudnych rozmowach z zainteresowanymi, sprawdzaniu ich dokumentów itp. Zajmiemy się tym za Ciebie!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *