Jaka wysokość stolika kawowego będzie odpowiednia?

Stolik kawowy to niewielki mebel, który pełni w Twoim salonie podwójną rolę – praktyczną oraz dekoracyjną. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, warto poznać najważniejsze wskazówki dotyczące wymiarów stolika. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wysokość stolika kawowego oraz inne jego wymiary wpływają na komfort użytkowania tego mebla.

Postaw na funkcjonalność

Niekwestionowaną zaletą ławy do salonu jest jej uniwersalny charakter. Postawiona tuż obok mebli wypoczynkowych będzie pełniła wiele ról. Możesz odłożyć na nią pilot od telewizora, postawić kubek z gorącym napojem lub miskę z drobnymi przekąskami bądź wspólnie z rodziną zagrać w gry planszowe. Stolik kawowy nie powinien więc być ani zbyt niski, ani zbyt wysoki, ponieważ utrudni to wygodne sięganie po leżące na nim rzeczy. Ponadto, jeżeli w niedalekiej odległości od kanapy stoi telewizor, wysoki stolik mógłby zasłaniać jego ekran.

Rozmiar stolika a wysokość mebli wypoczynkowych

Dostępne na rynku stoliki kawowe mają wysokość od około 30 do 50 cm. Czym się kierować przy wyborze wysokości ławy? Przede wszystkim powinna ona pasować wielkością do wyposażenia salonu. Narożnik, sofa czy fotel, przy których chcesz postawić mebel, muszą mieć siedzisko na wysokości wyższej, niż wybrany przez Ciebie stolik. Przyjmuje się, że blat stolika kawowego powinien znajdować się około 2 do 5 cm poniżej tego poziomu. Meble nowoczesne do salonu nierzadko mają funkcję regulacji wysokości, która w przypadku ławy może znacząco podnieść jej walory użytkowe. O ile bowiem przy tradycyjnym stoliku kawowym spożywanie posiłków byłoby niewygodne, ławostół z podnoszonym blatem sprawdzi się również jako stół jadalniany.

Zestawy stolików i ich optymalne wymiary

Modnym obecnie rozwiązaniem jest zestawienie obok siebie dwóch bliźniaczych stolików kawowych lub zestawu podobnych do siebie mebli o różnej wysokości. Gdy stoliki nie są równe, możesz wsunąć jeden stolik pod drugi. Aby było to możliwe, ich blaty muszą mieć taki sam kształt. Poza tym drugi stolik powinien być niższy od najwyższego o kilka centymetrów, podobnie jak trzeci mebel od drugiego. Różnice wysokości pozwolą na przechowanie dodatkowych stolików pod blatem najwyższego mebla. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo cennej przestrzeni.

Pozostałe parametry stolików kawowych

Nie tylko wysokość stolika kawowego wpływa na estetykę aranżacji Twojego salonu. Równie ważną kwestią jest jego kształt, styl oraz wielkość blatu. W większych wnętrzach doskonale sprawdzą się długie i niższe ławy. Przy czym długość stolika nie powinna przekraczać 2/3 długości sofy. Z kolei odległość pomiędzy stolikiem a kanapą zapewniająca swobodne przejście wynosi około 40 cm. Do małych mieszkań lepiej pasują kwadratowe ławy, które świetnie prezentują się także pomiędzy dwoma fotelami.

Aby zachować spójność aranżacyjną, dopasuj styl stolika do pozostałych elementów wystroju salonu. W ten sposób zadbasz nie tylko o funkcjonalność strefy wypoczynkowej, ale także o jej atrakcyjny wygląd.

Stoliki kawowe i inne meble pasujące do współczesnych wnętrz znajdziesz w sklepie internetowym marmex.pl.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *