Jak pozbyć się starego samochodu?
Po wieloletnim użytkowaniu auta nie możemy mieć złudzeń – w końcu nasze wysłużone cztery koła przestaną gwarantować bezpieczeństwo na drodze, a stres przed kolejnym przeglądem przekroczy akceptowalny poziom. Zamiast inwestować w kolejne naprawy, które nierzadko przekraczają wartość samego pojazdu, lepiej podjąć trudną, lecz słuszną decyzję o pozbyciu się samochodu. Jak to zrobić zgodnie z prawem, bez narażania się na dodatkowe koszty? Jakie opcje mają osoby, które nie chcą dłużej użytkować auta?
Co zrobić ze starym autem, którego już nie używamy?
Jeśli samochód wymaga wielu napraw, lecz po ich przeprowadzeniu wciąż będzie w stanie przemieszczać się po drogach publicznych, warto rozważyć publikację oferty sprzedażowej. Istnieje wiele osób zainteresowanych nabyciem starych i uszkodzonych samochodów, zarówno na cele prywatne, jak i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. U handlarzy starych aut na pewno nie uzyskasz bardzo wysokiej wyceny, jednak w krótkim czasie pozbędziesz się pojazdu i unikniesz obowiązku dalszego opłacania składki OC. Można również podejmować próby samodzielnej sprzedaży, finalizując transakcje z osobami prywatnymi. Należy przy tym z dużą dokładnością opisać wszelkie znane uszkodzenia mechaniczne i uzyskać podpis kupującego. Unikniemy w ten sposób ewentualnych reklamacji z tytułu rękojmi. Jakakolwiek sprzedaż musi zostać poparta odpowiednią dokumentacją, a następnie zgłoszona do wydziału komunikacji. Pamiętajmy o uzyskaniu od kupującego szczegółowych danych osobowych, spisanych bezpośrednio z dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Jeśli sprzedaż nie wchodzi w grę, pora przejść do drugiej opcji – oddania pojazdu do stacji demontażu (określanej często jako złom samochodowy). Jest to rozwiązanie najwygodniejsze, które warto polecić właścicielom aut niemających już żadnej realnej wartości. Co więcej, uzyskamy wówczas pakiet dokumentów niezbędnych do wyrejestrowania samochodu. Należy pamiętać, aby stawić się w punkcie kasacji pojazdów ze wszystkimi dokumentami, jakie dotyczą posiadanego auta. Są to przede wszystkim dowód rejestracyjny, karta pojazdu i dokument tożsamości właściciela.
Dostarczając pojazd na złom samochodowy, musimy mieć na uwadze konieczność zgodności faktycznej masy pojazdu z liczbą widniejącą w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli chcemy samodzielnie sprzedać sprawne wyposażenie wewnętrzne, mamy taką możliwość. Jednak należy się wówczas liczyć z sytuacją, w której stacja demontażu będzie wymagała uiszczenia dodatkowej opłaty za każdy brakujący kilogram.
Auto Szrot Bydgoszcz – profesjonalny złom samochodowy
Jeżeli jesteś zainteresowany złomowaniem samochodów osobowych na terenie Bydgoszczy i okolic, warto zapoznać się z usługami świadczonymi w tym zakresie przez Scrabcar Auto Szrot Bydgoszcz. Firma Scrabcar od wielu lat działa jako złom samochodowy, umożliwiając właścicielom starych pojazdów szybkie i legalne pozbycie się wraku. Scrabcar zajmuje się również dystrybucją sprawdzonych podzespołów samochodowych, odzyskanych ze starych aut. Więcej informacji o ofercie znajdziesz pod adresem www.autokasacjaklecko.pl.