Jak zdobyć certyfikat na pilota drona?

Dron jest bezzałogowym statkiem powietrznym. Początkowo drony wykorzystywane były do zadań specjalnych w wojsku. Eksplorowały z powietrza trudno dostępne miejsca i za pomocą kamer rejestrowały szczegóły terenu oraz znajdujące się na nim obiekty. Dzięki temu dostarczały wiele cennych informacji o charakterze militarnym. Obecnie drony mogą być użytkowane również przez osoby prywatne. Jednak w przypadku używania drona do celów komercyjnych wymagane jest posiadanie odpowiedniej licencji. Jak ją zdobyć?

Do czego może posłużyć dron?

Główną zaletą tego urządzenia jest możliwość obserwowania i fotografowania różnych obszarów z lotu ptaka. Można oglądać teren w czasie rzeczywistym, lub kamerą rejestrować trasę przelotu drona. Statek bezzałogowy służy wszędzie tam, gdzie punkt obserwacyjny jest niedostępny dla człowieka, lub jego lokalizacja może wiązać się z niebezpieczeństwem. Może być wykorzystywany do:

  • obserwacji ruchu drogowego,
  • pomiarów geodezyjnych,
  • monitoringu z powietrza,
  • wykonywania map danej okolicy,
  • robienia zdjęć obiektów turystycznych dla celów reklamowych,
  • fotografowania nieruchomości oferowanych na sprzedaż.

Kiedy potrzebny jest certyfikat dla pilota?

Przy używaniu dronów w kategorii otwartej należy zachować szczególną ostrożność. Trzeba utrzymywać odpowiednią wysokość lotu lub zawisu. Należy unikać latania nad osobami postronnymi, zwłaszcza nad zgromadzeniami. Potrzebna jest też wiedza na temat budowy, działania i obsługi dronów.

Do wykorzystywania bezzałogowca w celach komercyjnych wymagane jest ukończenie specjalistycznego szkolenia na pilota drona. Pozwala to na wykonywanie lotów w kategorii szczególnej. Na przykład za pośrednictwem snh-drones można zdobyć ważne kwalifikacje. Uzyskany w ten sposób certyfikat pozwala na wykonywanie operacji ze średnim stopniem ryzyka. Można wlatywać nad zabudowania i osoby postronne oraz stosować inne parametry – niedostępne dla kategorii otwartej.

Certyfikat na drona potrzebny jest w każdym przypadku, jeśli urządzenie ma być używane w celach zarobkowych. Licencję pilota musi mieć profesjonalny fotograf, filmowiec, czy geodeta. Kategoria otwarta znacznie ogranicza ich uprawnienia. Natomiast pilot z certyfikatem ma o wiele więcej możliwości wykorzystania drona.

Formy szkolenia na pilota bezzałogowego statku powietrznego

Dla osób chcących uzyskać certyfikat licencjonowanego pilota przedsiębiorstwo SNH Drones tworzy interesujące szkolenia specjalistyczne w dwóch kategoriach:

  1. Szkolenie UAVO VLOS – uprawnia do wykonywania lotów w kategorii szczególnej tylko w zasięgu wzroku.
  2. Szkolenie UAVO BVLOS – uprawnia do wykonywania lotów również poza zasięgiem wzroku.

Oba te rodzaje szkoleń przygotowują w szerokim zakresie do egzaminu końcowego. Obejmują wiedzę teoretyczną z elementami prawa lotniczego oraz sprawności praktyczne. Pozytywne zdanie egzaminu jest potwierdzone certyfikatem. Kursy prowadzone przez profesjonalną firmę szkoleniową dają gwarancję znakomitego przygotowania do posługiwania się bezzałogowcem w sposób bezpieczny dla pilota i otoczenia.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *