Jak sprawdzić jaki mam RAM?
Jak sprawdzić jaki mam RAM? Z tym pytaniem boryka się wielu użytkowników komputerów typu laptop oraz PC. Nie ma w tym nic dziwnego- od pamięci RAM zależy między innymi szybkość działania naszych komputerów- jeżeli pamięć RAM jest zbyt mała lub też zaczyna szwankować, nasz komputer najczęściej pracuje znacznie wolniej, a co za tym idzie w skrajnych przypadkach korzystanie z niego może okazać się niemożliwe. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, jak możemy sprawdzić ilość oraz typ naszej pamięci RAM.
Mój komputer
Podstawowym oraz najprostszym sposobem na sprawdzenie ile mamy pamięci RAM, jest podgląd, jaki oferuje nam pozycja pod nazwą „Ten Komputer” (w starszych wersjach jest to „mój komputer”) – wystarczy, że prawym przyciskiem myszy klikniemy właściwości, i pod hasłem „zainstalowana pamięć RAM” wyświetli nam się dostępna pamięć- metoda ta jest najprostsza, jednak oprócz ilości dostępnej pamięci, niewiele ona nam mówi na przykład o jej typie, lub też taktowaniu. Dlatego też, jeżeli szukamy usterek, lub tez planujemy jakieś modyfikacje, warto skorzystać z pozostałych metod, jakie wam pokażemy.
Sprawdzanie pamięci RAM w BIOS
Dużo skuteczniejszą metodą sprawdzenia, jaką mamy pamięć RAM, jest jej sprawdzenie w BIOS płyty głównej. W jaki sposób możemy tego dokonać? Wystarczy, że przy uruchamianiu naszego komputera wciśniemy odpowiedni przycisk lub kombinację klawiszy- najczęściej na ekranie jest wyświetlana informacja, jakie powinny być to klawisze. Następnie najczęściej wystarczy przejść do sekcji RAM- a często nawet to nie trzeba robić, gdyż informacje te od razu wyświetlają się na głównym ekranie, tak jak to jest biosach, które posiadają na przykład laptopy firmy Lenovo. Pamiętajmy jednak, że jeżeli nie wiemy jak dany element w biosie działa, to lepiej będzie, jeżeli go nie będziemy zmieniać- w przeciwnym razie narażamy się w skrajnych przypadkach na uszkodzenie naszego sprzętu.
Jak jeszcze możemy sprawdzić, jaką mamy pamięć RAM?
Typ pamięci RAM oraz jej pojemność możemy sprawdzić również za pomocą różnego rodzaju programów diagnostycznych, takich jak chociażby Everest Home Edition- wystarczy, że go zainstalujemy, a następnie uruchomimy- na głównym ekranie widoczne są wszystkie podzespoły, jaki posiada nasz komputer, wraz z ich parametrami- jeżeli wszystko jest ok, to wystarczy przejść do sekcji RAM, a program pokaże nam wszystkie informacje na temat naszej pamięci RAM- jeżeli nie będzie to możliwe, to program poda przyczynę takiego stanu, oraz potencjalne rozwiązanie problemu.
Przydatne informacje. Dzięki wielkie za to co napisałeś.