Jakie informacje należy zamieścić na etykiecie butelki?

Każdy produkt, który sprzedawany jest w butelkach, posiada mniej lub bardziej kolorową etykietę naklejoną na opakowanie. Te małe karteczki są bardzo ważnym źródłem informacji dla konsumentów, a także potężnym narzędziem marketingowym wspomagającym proces sprzedaży i ułatwiającym wyróżnienie konkretnego towaru na tle innych. Ich projekt nie jest jednak całkowicie dowolny, ponieważ zgodnie z prawem muszą się na nich znajdować konkretne informacje, które trzeba udostępnić planującym zakup klientom.

Najważniejsza zasada – czytelność i jasny przekaz

Zanim przejdziemy do tego, o czym powinny informować etykiety samoprzylepne na butelki, warto podkreślić, że wszystkie dane, które zostaną na nich wydrukowane, muszą być łatwe do odczytania, czyli napisane prostą i odpowiednio dużą czcionką (w przypadku produktów spożywczych minimalny rozmiar to 1,2 mm). Mają też być zrozumiałe i nie mogą wprowadzać klienta w błąd, powinny również być umieszczone w widocznym i łatwo dostępnym miejscu etykiety.

Nazwa produktu i producent

Przepisy dotyczące umieszczania niezbędnych informacji na etykietach uwzględniają różne kategorie produktów, które często mają wpływ na rodzaj danych, które trzeba wziąć pod uwagę. Najbardziej restrykcyjne regulacje dotyczą oczywiście produktów spożywczych, a także chemicznych oraz medycznych, jednak są też pewne informacje, które muszą znaleźć się na każdej etykiecie niezależnie od tego, co zawiera butelka. Jest to na pewno czytelna nazwa produktu, nazwa i adres producenta, bądź importera oraz państwo, w którym znajduje się siedziba wytwórcy, jeżeli jest to kraj niebędący członkiem Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Składniki, waga i data ważności

Etykiety samoprzylepne na butelki to również miejsce, w którym klient ma prawo znaleźć szczegółowy wykaz wszystkich składników danej substancji (z uwzględnieniem różnych dodatków i alergenów) oraz ilość produktu netto. Niezbędną informacją jest też oczywiście data minimalnej trwałości lub przydatności do spożycia.

Inne elementy etykiety

Wśród umieszczanych na etykietach informacji wymaganych ze względu na rodzaj znajdującego się w butelce produktu można wymienić np. zawartość alkoholu w przypadku wina czy piwa, piktogramy ostrzegające przed zagrożeniami, jakie niesie za sobą nieprawidłowe używanie substancji chemicznej czy środki ostrożności wymagane podczas stosowania preparatów kosmetycznych. Każdy przedsiębiorca powinien dokładnie zaznajomić się z wymogami dotyczącymi umieszczania konkretnych danych na etykietach butelek zawierających produkowany bądź importowany przez niego towar.

A na koniec – efektowna grafika

Tworząc etykiety samoprzylepne na butelki, nie można też zapominać o efektownej szacie graficznej, która może mieć niebagatelny udział w zwiększeniu sprzedaży danego produktu. Warto skorzystać nie tylko z usług dobrego grafika, ale też z oferty doświadczonej drukarni proponującej np. dający szerokie możliwości druk fleksograficzny czy ciekawe uszlachetnienie etykiet lakierami wybiórczymi.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *