Dom dla rodziny – jaki wybrać metraż?

Ile metrów kwadratowych powierzchni użytkowej potrzebuje rodzina, aby móc komfortowo żyć w swoim nowym domu? Przed tym pytaniem stoi każdy, kto planuje budowę domu. Aby inwestycja była jak najbardziej satysfakcjonująca, należy wybrać odpowiedni projekt domu – nie za mały, ale też nie za duży. Jak dokonać właściwego oszacowania powierzchni?

Lepszy za duży dom niż za mały?

Wielu inwestorów, szczególnie tych, którzy dopiero planują zakładanie rodziny i nie wiedzą, jak liczna ona będzie finalnie, uważa, że lepiej wybudować za duży dom, niż za mały. Doświadczenie projektantów zatrudnionych w biurach architektonicznych pokazuje jednak, że wybrane projekty nie powinny być ani za małe, ani za duże. Zbyt małe nie dają pola do manewru, gdy chodzi o powiększenie rodziny czy rozbudowę funkcji użytkowych domu, a zbyt duże generują wielkie koszty budowy i utrzymania. Jak wybrać odpowiedni metraż?

Biuro projektowe Wrocław – eksperci, którzy doradzą

Jeśli chodzi o biuro projektowe Wrocław jest miastem, w którym znaleźć można wielu ekspertów z dziedziny projektowania domów wolnostojących, do których warto się zwrócić o pomoc w wyborze właściwego metrażu. Kluczową kwestią jest: ile osób docelowo będzie mieszkało w domu? Jeśli planujesz w przyszłości zabrać do siebie starszych, schorowanych rodziców, wybierz projekt uwzględniający również dodatkowy pokój na parterze dla nich. Zasadniczo stosuje się przy projektach umowny wzór, według którego liczba domowników to o jeden więcej, niż liczba sypialni w danym projekcie. Zwykle gospodarze śpią w jednej większej sypialni, a dzieci powinny mieć osobne, choćby niewielkie pokoje. Jednak liczba sypialni nie do końca odzwierciedla powierzchnię użytkową domu. Zastanów się, czy potrzebujesz dużego salonu otwartego na jadalnię i kuchnię i kilku małych, ale oddzielnych sypialni, czy Twój dom powinien uwzględnić także dodatkową łazienkę, osobne pomieszczenie na pralnię, pomieszczenie gospodarcze czy gabinet. Dzięki temu będziesz wiedział, ile pomieszczeń użytkowych i gospodarczych powinien mieć Twój dom, co pozwoli Ci wybierać spośród projektów o określonym rozkładzie – parterowych, piętrowych lub z poddaszem użytkowym.

Jak duże powinny być sypialnie i salon?

Projekty dużych domów powyżej 100 m2 to rozwiązanie raczej dla bardziej liczebnych rodzin – takich w składzie 2+3 lub większych. W przypadku rodziny standardowej, czyli 2+2, najlepszym metrażem wydaje się 70-80 m2. Zakładając, że sypialnie dla maksymalnego komfortu powinny mieć po około 12 m2, a salon nie powinien wówczas przekraczać 25 m2 powierzchni, dodatkową przestrzeń z tych 80 m2 można swobodnie wykorzystać na zaaranżowanie łazienek, kuchni czy niewielkiego gabinetu.

Jaki dom dla dużej rodziny?

W zależności od liczebności rodziny, do standardowych 70-80 m2 należy doliczyć dodatkowe 5-10 m2 na salon i po 12 m2 na sypialnie dla każdej osoby. Oznacza to, że planując posiadanie w przyszłości trójki lub nawet czwórki dzieci, swobodnie można wybierać spośród klasycznych domów z przedziału 100-120 mkw, które zapewnią dosyć przestrzeni użytkowej, aby każdy z domowników mógł czuć się swobodnie, ale jednocześnie, aby cały metraż był dobrze wykorzystany.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *