Jakie amortyzatory wybrać do busa?
Amortyzator, jak sama nazwa wskazuje, ma amortyzować, czyli minimalizować odczuwanie wszelkich drgań. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego komfortu jazdy. Dobry amortyzator powinien być elastyczny i miękki, ale na odpowiednim poziomie. Dobór odpowiedniego mechanizmu może okazać się niełatwy. Mamy jednak kilka porad, które być może nieco pomogą w podjęciu decyzji.
Jak dzielimy amortyzatory?
Współczesne amortyzatory dzielimy na olejowe oraz gazowe. Zobaczmy, czym się różnią. W olejowym najważniejszymi elementami są dwa zawory. To przez nie przepływa olej neutralizujący drgania. Zasada działania amortyzatora gazowego jest podobna, ale zamiast cieczy mamy tu mieszaninę gazu z płynem. To właśnie ten rodzaj amortyzatora jest dziś bardziej popularny, co można dość łatwo uzasadnić. Współczesne samochody potrafią być bardzo szybkie, a ich silniki generują dużą moc. W takich warunkach gazowy amortyzator lepiej spełnia swoją funkcję i z tej przyczyny stał się obecnie standardem. Niech jednak nie zmyli nas nazwa! Model gazowy nie może być zupełnie wolny od cieczy. Jest ona potrzebna do niwelowania tarć w tłoczyskach.
Jak długo „żyje” amortyzator?
Rok? Trzy lata? A może dziesięć lat? Nie jest prawdą, że przeciętny amortyzator wytrzymuje tylko kilka lat eksploatacji, choć oczywiście może się tak zdarzyć. Wszystko zależy od stylu jazdy kierowcy oraz od stanu dróg, po których porusza się konkretny samochód. Warto mieć na uwadze, że zaledwie 20 przejechanych kilometrów wymaga od amortyzatora wykonanie kilku tysięcy cykli. To element podwozia, który z chwilą uruchomienia silnika pracuje bez najmniejszej przerwy. Nawet jazda po zupełnie gładkiej szosie wymaga od niego pracy. Z tego względu w każdym aucie (a zwłaszcza dostawczym) warto raz w roku przetestować amortyzatory. Jeśli okaże się, że ich sprawność jest na wyczerpaniu, kupmy nowe. Regenerowanie tych elementów jest możliwe, ale zwykle mija się z celem, gdyż nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Nasza hurtownia części samochodowych pomoże w dobraniu optymalnej części.
Na jakie amortyzatory warto postawić?
Mówiąc najkrócej – na markowe. Jeśli okaże się, że zawieszenie naszego busa wymaga interwencji, wybierzmy amortyzatory którejś z uznanych marek. To wiąże się z konkretnym wydatkiem, ale jak mówi powiedzenie: chytry dwa razy traci. Zakup sprawdzonego produktu daje nam spokojne użytkowanie przez dłuższy czas. Oczywiście zawsze można zdecydować się na tanie zamienniki, ale liczmy się z ich krótszą żywotnością i – niestety – z nieuznawaniem przez serwisy ich gwarancji. Tak stać się nie musi, ale może. Co wtedy? W skrajnych sytuacjach może okazać się, że na jakiś czas zostaniemy bez samochodu. To rodzi problemy w samochodach osobowych, a co dopiero w furgonetkach i busach, które muszą na siebie zarabiać, a nie stać bezczynnie generując koszty. Vanking zapewnia dostęp do najlepszych amortyzatorów na terenie całego kraju. Części do busów Radom, Szczecin, Białystok – swym zasięgiem obejmujemy całą Polskę.